Committees

KENDRIYA VIDYALAYA BSF BAIKUNTHPUR

 

COMMITTEES FOR THE SESSION 2018 -19

 

 

SL NO.

DEPARTMENT

TEACHER’S NAME

SIGNATURE

1.

 

EXAMINATION COMMITTEE

Mr.J.K.Roy Sarkar ( I/C)

 

Mr. S.Deb

 

Mr.Ratankr.Mangar

 

 

2.

 

ADMISSION  COMMITTE

Mrs.S.Nandi ( I/C)

 

Miss.Shalini

 

Mr. Manish Gupta

 

 

3.

 

RTE COMMITTEE

Mrs.NupurMazumdar

 

Ms. P Saha

 

 

 

 

4.

 

TIME TABLE COMMITTEE

Mr. B Chanda (I /C )

 

Ms. C. Arora

 

 

 

 

 

5.                  CCA COMMITTEE

Mrs S.Chandra

 

Mrs.S.Nandi

 

H.M. Subhas House

(Mrs. S.Sarkar/ C.Arora,J.Talukdar )

 

H.M  Tagore House

(Mrs. Sarmistha  / ShaliniMr.K.K.Ghosh)

 

H.M Ashok House

( Ms. Chandana  / Pratigya, Mr. J. R. Sarkar)

 

H.M.Raman House( Ms.Rina Roy , P.saha, Mr. .Deb )

 

 

6.

 

RAJ BHASA COMMITTE

Mrs. S. Chandra

 

Ms. Chandana Roy

 

 

 

 

7.

 

SPORTS & DISCIPLINE COMMITTEE

Mrs. NupurMazumdar (I/C)

 

Mr.S. Deb

 

Mr. Joy Talukdar

 

Mr.K K Ghosh

 

 

8.

 

SPOKEN ENGLISH & LITERATURE

Mrs.Sarmistha Sarkar

 

Mrs. S. Chandra

 

Ms.Chandana Roy

 

Ms.Shalini

 

 

 

 

9.

 

RESOURCE ROOM

Mr.K K Ghosh ( I C)

 

Mr. S.Deb

 

 

 

 

10.

 

FURNITURE

Mr. K.K Ghosh

 

Mr.Bhupendra

Karmarkar

 

 

 

 

11.

 

NATURE CLUB / COMPUTER

Ms.Sanchita Dutta ( I/C)

 

Mrs.Pratigya Sharma

 

Mr.Manish Gupta

 

Mr. Joy  Talukdar

 

 

12.

 

CLEANLINESS & SWATCH BHARAT COMMITTE & SAFE DRINKING WATER

Mrs.NupurMazumdar

 

Mr. S.Deb

 

Miss.P.Saha

 

Mr.RajuChettri

 

Mr.B.Karmarkar

 

Mr.R.KMangar

 

SL NO.

DEPARTMENT

TEACHER’S NAME

SIGNATURE

 

13.

 

MATHS CLUB

Mr.B.Chanda ( I/ C)

 

Mr. J.K.Roy Sarkar

 

 

 

 

14.

 

SCIENCE , ECO CLUB

Mrs.S.Dutta

 

Miss.Shalini

 

Miss. Chavi  Arora

 

 

15.

 

ALL OLYMPAIDS/ NTSE/TERI

Mr. B.Chanda

 

Mr.J .K R. Sarkar

 

 

 

 

16.

 

PURCHASE COMMITTE

Mr.K K Ghosh(  I/ C )

 

Mrs.NupurMazumdar

 

Mr.S.Deb

 

Mr.J.K. Roy Sarkar

 

 

17.

 

BEAUTIFICATION & DECORATION COMMITTE

Mr.Soumitra Deb (I /C )

 

Miss.Pratigya

 

Mr.R.Roy

 

 

18.

 

CARRIER & COUNSELING

Mrs.B.Chanda (I/C)

 

Mr. Joy Talukdar

 

Miss. P.Saha

 

 

19.

 

STUDENT COUNCIL

Mrs.S.Chandra    (I/C)

 

Mrs.Sanchita Dutta

 

Mrs.Sarmistha Sarkar

 

 

 

21.

CS-54

Mr. Manish Gupta

 

Mrs.S.Nandi

 

22.

MAINTANACE OF ELECTRIC WORKS

Mr.K.K Ghosh

 

Mr.RajuChhetri

 

 

22.

 

MAGAZINE / NEWS LETTER

Mrs.Sarmistha Sarkar

 

Mrs. S.Chandra

 

Miss. Shalini

 

Mrs.S.Deb

 

Mr.P.Saha

 

Mr.Manish Gupta

 

 

23.

 

ACCADEMIC COMMITTEE

Mr.B.Chanda

 

Mrs.Sarmistha Sarkar

 

Mr.J.R.Sarkar

 

 

24.

 

CMP

Mr.J.R.Sarkar

 

Miss.Chavi

 

 

 

 

 

 

25.

 

PTA COMMITTEE

Mrs.S.Nandi

 

Mr.S.Deb

 

Mr.J.Talukdar

 

 

26.

 

LIBRARY COMMITTEE

Mr.S.Deb

 

Mr.J . K. Roy Sarkar

 

Mrs.P.Prasad

 

Mrs.Sarmistha Sarkar

 

 

27.

 

SCOUT & GUIDE COMMITTEE

Mr. S. Deb (I / C)

 

Miss. P.Sharma

 

Miss. Shalini

 

 

28

 

MEDICAL COMMITTE

Mrs.NupurMazumdar (I/C)

 

Ms.R.Roy

 

 

 

 

29.

 

AEP  COMMITTEE

Miss.C. Arora

 

Miss.S.Dattu

 

 

 

 

30.

 

FUN DAY COMMITTEE

Mr.J.K.Roy Sarkar (I/C)

 

Miss.P.Saha

 

 

 

 

31.

 

WEBSITE MAINTANCE

Mr.Manish Gupta

 

 

 

 

 

 

32.

 

NATIONAL FLAG HOSTING COMMITTE

Mrs.NupurMazumdar (I/C)

 

Mr.B.Karmakar

 

Mr.RajuChhetri

 

 

33.

 

P.A SYSTEM

Mr.KK Ghosh

 

Mr.RajuChhetri

 

Mr.B.Karmakar

 

 

 

 

34.

 

SHALA DARPAN

Mr.Manish Gupta

 

Mr.JoyTalukdar

 

All Class Teacher

 

 

 

 

 

 

35.

 

LATE COMERS REGISTER

Mr.R.KMangar

 

 

 

 

 

 

36.

 

COMPUTER COMMITTEE

Mr.KK Ghosh

 

Mr.Manish Gupta

 

 

 

 

37.

 

EXCURSION COMMITTEE

Mr.J.K.Roy  Sarkar

 

Mr.JoyTalukdar

 

 

 

 

 

 

38.

 

SCIENCE RELATED ACTIVITY

& TLM EXHIBITION

Mrs.Sarmistha Sarkar

 

Miss.P.Sharma

 

Miss.C.Arora

 

 

 

 

 

 

 

SL NO.

DEPARTMENT

TEACHER’S NAME

SIGNATURE

 

39.

 

UBI Fee Collection

Mr.BChanda

 

Mr. Manish Gupta

 

All the class teachers

 

 

40.

 

MORNING ASSEMBLY

Mrs.S.Nandi

 

CCA Co-Ordinator concerned class Teacher

 

 

 

 

41.

 

DISPLAY BOARD

     CCA CO-Ordinator

 

House Master

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SL.NO.

 PARTICULARS

NAME OF THE LEADER

MEMBER WITH DESIGNATION

CONTACT DETAILS

SCHOOL RESPONSE COMMITTEE

42.

CHILD RIGHTS  PROTECTION CEL

Mrs.NupurMazumder

Mrs.S Nandi

 

Mr.J K R Sarkar

 

Mrs Sarmistha Sarkar

 

Mr Joy Talukdar

 

Mrs.Sanchita Dutta

 

43.

EVACUTION TEAM

 

Mr.S.Deb

Mr.B.Chanda

 

Mrs.NupurMazumdar

 

Mrs.Sarmistha Sarkar

 

Mr.B.Karmakar

 

Mrs.Sanchita Dutta

 

44.

SEARCH & RESUCE TEAM

 

Mr.S.Deb

Mr.K.K.Ghosh

 

Mrs.Nupurmazumdar

 

Mrs.Sarmistha Sarkar

 

Mr.B.Karmakar

 

Mrs.Sanchita Dutta

 

45.

FIRST AID & MEDICAL  TEAM

Mrs.NupurMazumder

Mrs.S.Nandi

 

Mr.S.Deb

 

Miss. Sarmistha Sarkar

 

Mr.RatanMangar

 

Mr.JoyTalukdar

 

 

 

 

 

 

TEAM FOR STUDENTS WITH SPECIAL NEEDS ( DIVYANG)

47.

 

INTERNAL  COMPLAINT COMMITEE ( ICC )

 

Mrs.NupurMazumder

Mrs.S.Nandi

 

Mr. J K Roy Sarkar

 

Mrs N Mazumdar

 

Mr. A Paul

 

 

 

 

 

48.

GRIEVANCE REDRESSAL COMMITEE

 

Mr . S Nandi

 

Mr. J K Roy  Sarkar

 

Mrs .N Mazumdar

 

Mr. A Paul

 

 

 

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA BSF BAIKUNTHPUR

COMMITTEES FOR THE SESSION 2016 -17

SL. No.

DEPARTMENT

Teachers Name

Signature

1

 

EXAMINATION COMMITTEE

Mr. J. K. Roy Sarkar( I/C)

 

Mr. Ratnadeep Das

 

Mr. Ratan Kr. Mangar

 

2

 

ADMISSION COMMITTEE

Mr. Sumit Sharma ( I/C )

 

Mr. Sonu

 

Mr. Ratnadeep Das

 

3

 

RTE  COMMITTEE  

Mrs. Nupur Mazumdar(I/C )

 

Mrs. S Das

 

Ms.  Ankita Mistry (Class X)

 

Mast. Pawan Sherpa(Class X)

 

4

 

TIME TABLE COMMITTEE

Mr. J. K. Roy Sarkar( I/C)

 

Mr. Ratnadeep Das

 

Mr. Ankit Ruhela

 

5

 

 

CCA  COMMITTEE

Mrs. S Das (Co-Ordinator)

 

Ms. Sarmistha Sarkar

 

Mr. Sonu

 

H.M.   Subhas

 

H.M.  Tagore

 

H.M.  Ashok

 

H.M.  Raman

 

6

RAJ BHASA COMMITTEE

Mr. Neeraj Kr. Mishra(I/C)

 

Mr. Ankit Ruhela

 

7

 

SPORTS & DISCIPLINE COMMITTEE

Mrs. Nupur Mazumdar(I/C )

 

Mrs. S Nandi

 

Mr. S Deb

 

Mr. D.B. Biswas

 

8

SPOKEN ENGLISH & LITERATURE CLUB

Ms.Sarmistha Sarkar

 

Mr. Neeraj Kr. Mishra

 

9

RESOURCE ROOM

Mr. K.K.Ghosh (I/C)

 

Mr. S Deb

 

10

FURNITURE

Mr. K.K.Ghosh (I/C)

 

Mr. Bhupendra Karmakar

 

11

 

NATURE CLUB /COMPUTER

Ms Satabdi Roy

 

Mr. Sumit Sharma

 

Mr. Ratnadeep Das

Mr. Bipul Das

 

12

CLEANLINESS&     SWATCH  BHARAT    COMMITTEE

Mrs. Nupur Mazumdar(I/C )

 

Mr. Sonu

 

Mr. Abhisekh Sarkar

 

13

MATHS CLUB

Mr.J.K.Roy Sarkar

 

Mr. Sumit Sharma

Mr. Bipul Das

 

14

SCIENCE , ECO CLUB

Ms Satabdi Roy

 

Mr. Abhisekh Sarkar

 

15

 

ALL OLYMPIADS/NTSE/TERI

Mrs. S .Das

 

Mr. R. Das

 

Mr. Sumit Sharma

 

SL. No.

DEPARTMENT

Teachers Name

Signature

16

 

 

PURCHASE COMMITTEE

Mr. K.K.Ghosh (I/C)

 

Mrs. Nupur Mazumdar

 

Mr. S Deb

 

Mr. Sumit Sharma

 

All dept. Holders

 

17

BEAUTIFICATION & DECORATION COMMITTEE

Mr. Soumitra Deb

 

Mr. Ankit Ruhela

 

Ms.Jayeeta Saha

 

Ms. Ananya Bhowmick

 

18

CARRIER & COUNSELING

Mrs. S Das , I/C

 

Mr. Ankit Ruhela

 

Ms. Jayeeta Saha

 

19.

 

STUDENT COUNCIL

Mr. N K. Mishra (I/C)

 

Ms.Satabdi Roy

 

Ms. Sunita Agarwal

 

Ms. Sarmistha Sarkar

 

20

CS-54

Mr.R. Das

 

Mrs. S. Nandi

 

21

MAINTAINACE OF ELECTRIC WORKS

Mr, K .K. Ghosh

 

Mr. Raju Chhetri

 

22

MAGAZINE COMMITTEE

Mrs. Soma Das

 

Ms. Sarmistha Sarkar

 

Mr. N. K. Mishra

 

Mr.Abhishek Sarkar

 

Mr.S. Deb

 

Mr. R. Das

 

23

ACADEMIC COMMITTEE

Mr. N. K. Mishra(I/C)

 

Mr. J.K. Roy Sarkar

 

Ms.Sunita Agarwal

 

24

CMP

Mr. Sonu (I/C)

 

Ms.Jayeeta Sarkar

 

25

RAJ BHASA

Mr. N. K. Mishra(I/C)

 

Mr. Sonu

 

26

 

PTA  COMMITTEE

Mrs. S Nandi

 

Mr. Sumit Sharma

 

Mr.  R Das

 

27

 

LIBRARY  COMMITTEE

Mrs. S .Das(I/C)

 

Mr. . J.K. Roy Sarkar

 

Mr.Neeraj K. Mishra

Ms.  Sarmistha Sarkar

 

28

SCOUT & GUIDE COMMITTEE

Mr. S Deb(I/C)

 

Mrs. S .Das

 

Mr. N. K. Mishra

 

Mr. Sonu

 

29

 MEDICAL COMMITTEE

Mrs. Nupur Mazumdar(I/C)

Mr. Sumit Sharma

 

 

31

AEP

Mrs. S .Das(I/C)

 

Ms.  Satabdi Roy

 

32

SATURDAY IMPLEMENTATION

Mr. Ankit Ruhela

 

Mr. J.K Roy Sarkar

 

 

SL. No.

 

DEPARTMENT

 

Teachers Name

 

Signature

 

 

 

 

 

33

PUPIL SOCIETY

Mrs. Nupur Mazumdar(I/C)

 

Mr.S.Deb

 

34

WEBSITE MAINTAINANCE

Mr. R DAS

 

35

NEWS LETTER

Mr. R.Das

 

Mr. S Deb

 

36

 

NATIONAL FLAG HOSTING COMMITTEE

Mr. Ankit Ruhela (I/C)

 

Mrs. Nupur Mazumdar

 

Mr. B Karmakar

 

Mr. Raju Chhetri

 

37

 

P.A System(ASSEMBLY)

Mr. K.K. Ghosh

 

Mr. Raju Chhetry

 

Mr. B.Karmakar

 

38

SHAALA DARPAN

Mr. A. Ruhela

 

Mr. R. Das

Ms. Debolina Moitra

 

39

LATE COMERS REGISTER

Mr. R.K. MANGAR

 

40

COMPUTER COMMITTEE

Mr.  K.K. Ghosh

 

Mr. R. Das

 

41

EXCURSION

Mr. J. K.Roy Sarkar

 

Mr. Sonu

 

42

 DISCIPLINE COMMITTEE

Mrs. Nupur Mazumdar(I/C )

 

Mrs. S Nandi

 

Mr. S Deb

 

Ms. Sarmistha Sarkar

 

43

COUNSELING

Mrs. S. Nandi (I/C)

 

Mrs. Nupur Mazumdar

 

Mr. J. K.Roy Sarkar

 

 

 

 

 

                                                                                                                                   PRINCIPAL I/C